Co jest lepsze BIO, EKO, a może Organic ?

14-03-2021

Czy jedzenie BIO jest lepsze od Ekologicznego? A może to organiczne jest najlepsze?

Wojciech Lisak - redaktor bloga o zdrowej żywności sklepu ekologicznego Bio SmakŻeby odpowiedzieć na pytanie czy bio jest lepsze niż eko trzeba najpierw przypomnieć co oznaczają te skróty i w jakim kontekście ich się używa.

BIO i EKO (ekologiczny) ale i Organic (organiczny) spotkamy często na różnych produktach. Nie tylko na jedzeniu ale zabawkach, torbach i innych przedmiotach.

My zajmiemy się teraz tym co widzimy na etykiecie produktu spożywczego.

Tu sprawa jest bardzo prosta. Każde z tych oznaczeń będzie jednoznacznie określać że dany produkt spełnia wymagania odpowiednich regulacji unijnych oraz polskich ustaw i rozporządzeń związanych ze znakowaniem żywności.

Każde z tych oznaczeń w kontekście jedzenia oznacza to samo i używa się ich wymiennie, dlatego produkty oznaczone w te 3 różne sposoby będą miały tę samą jakość.

 

Kilogramowe opakowanie z Ekologiczną mąka chlebową o przemiale 1100

Na przykład na etykiecie na chlebowej mące orkiszowej producent umieścił słowo "ekologiczna" A w ofercie handlowej i sklepie internetowym posługuje się nazwą MĄKA ORKISZOWA CHLEBOWA NADBUŻAŃSKA TYP 1100 BIO 1 kg - MŁYNY WODNE

Ekologiczna orkiszowa chlebowa mąka 1100 - Młyny Wodne 

 

 

Dodatkowo każdemu z tych oznaczeń w myśl przepisów będzie towarzyszyć unijne logo, tak zwany Euro-liść Pod liściem zawsze znajduje się numer certyfikatu oznaczający odpowiednią jednostkę certyfikującą, która po przeprowadzeniu audytu i certyfikacji zezwala na stosowania tego oznaczenia.

 Unijne oznaczenie produktów ekologicznychUżywanie oznaczeń Organic, Bio, Eko reguluje m.in. ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych

To właśnie w tym dokumencie dowiemy się że żywność ekologiczna (oznaczona BIO, ekologiczna, organiczna) nie zawiera syntetycznej chemii. To właśnie ten symbol gwarantuje że do produkcji czy uprawy nie stosowano  sztucznych barwników czy aromatów, pestycydów, herbicydów, insektycydów, sztucznych nawozów. To w tym dokumencie przeczytamy że żywność oznaczona BIO lub dowolnym synonimem nie może być modyfikowana genetycznie czyli GMO.

A tak zwany Euro-Liść jest znakiem zastrzeżonym i warunki jego stosowania i wyglądu są konkretnie określone.

Każde szczegół tego oznaczenia jest uściślony. Na przykład dokładna definicja koloru zielonego, proporcje prostokąta, wielkość gwiazdek ich ilość odstęp od krawędzi a nawet odstęp innych tekstów na etykiecie od znaczka.

Więcej na temat tych wytycznych możesz przeczytać tu: https://www.gov.pl/attachment/2ab9bb79-d857-4ab5-8257-e0eaf07cb6f2